Polisa AC

Polisa AC co powinieneś o niej wiedzieć?

 

W poprzednim artykule poruszaliśmy temat zabezpieczenia mobilności kierowcy za pomocą polisy OC, która pozwala likwidować szkodę oraz wynająć auto zastępcze z OC sprawcy.

Jeśli sprawca kolizji czy wypadku zostanie ustalony, sprawa jest prosta. Co jednak jeśli to nie my byliśmy sprawcą kolizji lub zwyczajnie brak możliwości ustalenia sprawcy szkody na pojeździe? W takim wypadku warto mieć wykupioną polisę AC – Autocasco. W wielkim skrócie ubezpieczenie OC pokrywa szkody osoby przez nas poszkodowanej, z kolei odszkodowanie z tytułu AC likwiduje szkody własne.

Polisy AC są dobrowolne. Autocasco (AC) to przede wszystkim ochrona przed niespodziewanymi sytuacjami, w których samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Obejmuje ono nie tylko zdarzenia drogowe, w których właściciel pojazdu był sprawcą, ale także zdarzenia losowe, spowodowane przez osoby trzecie czy siły natury.

Z racji tego, że nie jest to polisa obowiązkowa, to jej założenia i warunki nie są już tak sztywno określone, a regulują ją Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi zdecydowanie trzeba zapoznać się przed podpisaniem umowy ubezpieczenia. Chociaż ubezpieczenie AC oferuje szerszą ochronę, to niesie ze sobą także pewne ograniczenia. Zrozumiałym jest, że nie obejmuje m.in. zdarzeń, gdy kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub bez ważnego prawa jazdy. Dlatego warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by poznać także inne wyłączenia w zakresie  ochrony czy określony w nich sposób likwidacji szkody. Cena tej polisy jest także uzależniona od wielu czynników. Głównym jest sam zakres polisy. Dodatkowo na wysokość ceny polisy może wpływać marka, model i wartość samochodu. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wyceną polisy jest miejsce użytkowania – w miejscowościach o dużym natężeniu ruchu, a co za tym idzie dużym ryzyku wypadków polisa będzie wyższa. Na jej wartość wpływa także wiek i doświadczenie kierowcy oraz historia szkodowości.

Z zawierania polisy AC wynika wiele korzyści: ochrona przed szkodami, uniknięcie kosztów naprawy, zwiększenie bezpieczeństwa finansowego kierowcy, dopasowanie polisy do potrzeb osoby, która ją zawiera.

Podczas zawierania polisy AC należy się upewnić, że obejmuje ona również auto zastępcze.

 

W przypadku AC może zdarzyć się sytuacja, że ubezpieczenie nie będzie musiało zapewnić samochodu zastępczego. Każdy z ubezpieczycieli ma swoje konkretne wytyczne, co do tej kwestii. Najczęściej w przypadku szkody i posiadania polisy AC, która  zapewnia auto zastępcze, należy poinformować Ubezpieczyciela o szkodzie, a następnie dowiedzieć się na jakich warunkach można uzyskać auto zastępcze. Podczas rozmowy z przedstawicielem Ubezpieczyciela należy dowiedzieć się jakie auto przysługuje jako zastępcze, na jakich warunkach może być wypożyczone i w jakiej formie – czy zostanie dostarczone do klienta, czy samemu trzeba podjechać i odebrać wskazany samochód.

Podobnie jest z wyborem warsztatu, który likwiduje szkody – tutaj także w przypadku AC Ubezpieczyciel może narzucić miejsce naprawy samochodu.

Szczegółowe informacje o likwidacji szkody i samochodach zastępczych dostępne są także na stronie: www.cnp-autostyl.pl 

Podczas wyboru właściwego wariantu dla Polisy AC zalecamy kontakt z Doradcą Ubezpieczyciela, który dokładnie omówi wszystkie warunki zawieranej polisy.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Każdą kwestię należy rozpatrywać indywidualnie i przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skontaktować się profesjonalnym doradcą w danej dziedzinie.